„Olyan tényre bukkantunk, ami elborzasztott mindannyiunkat” – újabb természeti katasztrófával nézhetünk szembe

2024. december 19. 12:00

A Drogkutató Intézet szemléjéből kiderült: a drogok legalizációja nem csak az emberekre, hanem az állatvilágra is veszélyes hatással van.

2024. december 19. 12:00

Sokan tudjuk, milyen káros lehet a fentanil az emberre, de mi a helyzet az állatokkal? A Texas University-Corpus Christi több kutatója is erre a kérdésre igyekszik megtalálni a választ, miután a fentanil nyomait találták palackorrú delfinekben a Mexikói-öbölben – írja a Drogkutató Intézet legfrissebb cikkében.

2020 szeptemberében egy rutin csónakázási felmérés során az egyetemi kutatók egy döglött delfinre bukkantak, amely a vízen lebegett. Két évvel később a tetemet egy általános hormonális zsírelemzéshez használták, de

a megszokott eredmények helyett kábítószerre bukkantak.

„Amikor elindítottam ezt a projektet, megcsináltuk az úgynevezett nem célzott tanulmányozást a zsiradékról, amely során az állat zsírját egy olyan műszerbe helyeztük, amely képes feloldani az összes benne lévő vegyületet. A várt eredmények pedig egy olyan tényre bukkantunk, amely elborzasztott mindannyiunkat” – mondta az egyik doktorandusz.

A kutatócsapat rámutatott, hogy több mint 3000 különböző vegyület található a delfinek szervezetében. A vizsgálat során számos gyógyszerkészítményt találtak, köztük nyugtatókat és fentanilt is. (A fentanil az egyik legerősebb, klinikai alkalmazásban lévő szintetikus kábító fájdalomcsillapító – a szerk.)

Az Egyesült Államok Kábítószer-ellenőrzési Hivatala szerint a fentanil 100-szor erősebb, mint a morfium – mutatott rá Téglásy Kristóf stratégiai igazgató.

A csapat a vizsgálat során legalább 89 delfinmintát elemezett, köztük 83-at élő delfinbiopsziával, hatot pedig elhullott delfinekből. A minták közül 30-ban találtak gyógyszert, valamint mind a hat elhullott delfinben fentanilt is.

„Nem ezt kerestük, ezért természetesen megijedtünk, amikor valami olyasmit találtunk, mint a fentanil, különösen a fentanilkrízis miatt, amely jelenleg zajlik a világon.

Ezek a gyógyszerek és kábítószerek bejutnak a vizeinkbe, és pusztító hatást gyakorolnak tengeri élővilágunkra”

– idézi a Drogkutató Intézet a kutatócsapat egy tagját.

De vajon hogyan került a fentanil a delfinzsírba? – teszi fel a kérdést az Intézet. „Az egyik lehetőség, de nem az egyetlen, hogy a szennyvizünkből gyógyszerek és kábítószerek kerülhetnek ki. Valószínűleg, a delfin zsírszöveteibe a zsákmánya elfogyasztása során kerülnek be ezek a szerek” – mondta az egyik vezető tudós, aki úgy véli, hogy ez

a felfedezés szélesebb körű kutatásokhoz vezethet a fentanil forrásának felkutatására és az ökoszisztéma lehetséges károsodásának korlátozására.

„Egyes minták, amelyeket megvizsgáltunk, több mint egy évtizedesek. Úgy gondoljuk tehát, hogy ez egy régóta fennálló probléma, amelyet senki sem figyelt meg eddig, ezért mindenképp tovább folytatjuk a kutatásokat, azt remélve többek között, hogy fel tudjuk hívni a figyelmet a vadon élő állatok fontosságára, és azok megőrzésére” – fogalmazott a kutatócsoport tagja.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitóképünk illusztráció. Forrás: Joseph Prezioso / ANADOLU / Anadolu via AFP

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
orion8
2024. december 19. 18:35
Komolyan érdekelne hogy mennyi nettó fizetést kapnak a Drogkutató Intézet munkatársai ezért a sok agyament propagandáért amit összehordanak.
békalepcse2.0
2024. december 19. 14:57
Bocsi de nem tudom kijavítani a hibákat, mert egyszerűen nem müködik a telefonom. Állandóan a kugli keresés ugeik be.
békalepcse2.0
2024. december 19. 14:51 Szerkesztve
Na persze mert a tengeráramlatokkal juttatják célba a drogazállítmányt és ennek járulékos vesztesége amikor a csomagolás nem bírja és kilyukad, a vízbe juttatva a tartalmát. Ez azonban egyáltalán nem zavarja a drog haszonélvezőit. Aki nem ismerné. A tengeráramlatok igencsak kiszámíthatóan működnek és a drogcsempészek ezen ismeretek birtokában a szállítansó cuccost a megfelelő időben és a megfelelő helyen a tengeráramlatokba juttatva, a parttól igecsak messze, kiszámíthatóan egy két hónap múlva, csempészés nélkül a kiszemelt parton, avagy még úszva ki tudják fogni a cuccos zsákmány egy részét. A többi az beleoldódik a tengerbe, de bele van kalkulálva ez a veszteség..
hernadvolgyi-2
2024. december 19. 12:36
Majd ha angolna egyenesen fog "kilgyózni" elhiszem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!